Osmanlıcada harfler tıpkı birer anahtar gibidir. Başta, ortada ve sonda yazılış şekilleri iyi bilinmelidir. Okutucu harfler ve kelimelerin ek almasına da dikkatle bakılmalı ve iyice öğrenilmelidir. Temel kaideler öğrenildikten sonra hemen okumaya ağırlık verilmelidir. 

eski yazilar

Harflerle alaka kurulunca sıra kelimelere gelmiştir diyebiliriz. Osmanlı Türkçesi'nde zaten bildiğiniz, duyduğunuz kelimeleri de okursunuz fakat bilmediğiniz ve daha önce duymadığınız kelimeler de olacaktır. İşte Osmanlıca denilince belki de bazılarınızın aklına bu “bilinmeyen” tarafı geliyor. Bu zorluğu aşabilmek için bilhassa Arapça bazı kaideleri ve Farsça bazı unsurları da bilmek gerekiyor. Böylece kastedilen manaları anlamak da mümkün olacaktır.

Harfler, kelimeler derken dilbilgisi kaidelerine sıra gelmiştir. Yerli yerinde ve açık ifadeler kullanabilmek gerekiyor. Bunun için de ilgili eserlere bakılmalıdır.

Böylece hem Osmanlıca okuma kabiliyetine, hem zengin kelime ve manalarının bilgisine ve hem de etkili konuşup yazabilme hususiyetine sahip olunur.

Kategori: Genel Ekleyen: Tazammun Tarih: 2016-08-05