Bilgisayarınızda Osmanlıca yazmak için klavye dil düzenini değiştirebilirsiniz. Genellikle altta yer alan görev çubuğunda, dil değiştirme aracı vardır. Bu araç, klavye dil düzeni geçişini sağlar. Türkçe seçilmiş haldeyse, muhtemelen TUR kısaltması ile gösterilir Windows 10'da, tr kısaltması ile gösterilir Pardusta. Seçeceğiniz diller arasında hızlıca geçiş yapabilirsiniz. Bununla, klavyedeki tuş dizilimi değişir. Bunu Sistem görüntüleme diliyle karıştırmayın. İkisi ayrıdır.

klavye

Nasıl Yapabilirim?

Şimdi nasıl işler, nasıl yapılır ona bakalım:

Windows 10 için; Denetim Masası » Saat, Dil ve Bölge » Dil ekle yolunu kullanarak “Dil ekle”yi tıklayıp Farsça seçip, ekliyoruz. Tekrar edelim, Sistem dilini değiştirmiyoruz, klavyemize dil düzeni ekliyoruz.

Pardus (KDE) için; Görev Çubuğunda dil kısaltmasına “tr” sağ tıklayıp » Yapılandır diyerek “Ekle”ye tıklayıp “Yerleşim” seçim alanından Farsça (Persian) seçiyoruz.

Artık Dil düzenleri arasında geçiş yapabilirsiniz. Dil değiştirme aracına basıp diller arasında geçiş yapılabilir. Görev çubuğunda Dil değiştirme aracı gözükmüyorsa aktif etmelisiniz.

Hangi Harf Hangi Harfte?

Hepsi bu kadar değil elbette, asıl işimiz buradan sonra başlıyor. Hangi harfe basılınca karşılığında hangi harf yazılacak bunu gösteren “Klavye Haritası” hazırladık. Pardus üzerinde Q klavye ile tecrübe edilmiştir.

Farsça Klavye Dizilimi

Bu Klavyeyle Osmanlıca yazılabiliyor fakat kâf-i nûnî harfini bulamadık. Onun yerine kâf da yazılabilir. Ya da isterseniz kopyalayın:

ڭ

Osmanlıca Klavye

İsterseniz Arapça da ekleyebilirsiniz.

Arapça Klavye Dizilimi

Arapça

Bir kelime işlemcide yazarken mesela Word üzerinde, sık sık bu resimlere bakma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Resmi bilgisayarınıza indirin. Sürekli pencereler arasında geçiş yapma zorluğunu aşmak için resmi ekranın bir köşesine alıp, pencere özelliklerinden “Diğerlerinin Üzerinde Tut” kullanılabilir. Böylece siz Word penceresine tıklasanız dahi klavye haritanız altta kalmaz ve bir köşede tutabilirsiniz. Yine eğer İşletim Sisteminiz destekliyorsa pencereyi tutup, sağa vey sola yaslayabilirsiniz. Her iki pencereyi ekranın iki kenarına yaslayıp o şekilde çalışmak da mümkün.

Peki Ya Yazı Tipleri?

İnternetten bir kaç Arapça ve Farsça destekli fontlar indirebilirsiniz. Ücretsiz olarak sunulan Amiri ve Scheherazade bunlardan bazılarıdır.

Tüm bu işlemlerden sonra artık yazmaya hazır olun! Sitemizi takip ederek temel imlâ kâidelerini öğrenerek ve bilhassa kök kelimelerdeki ek alımlarına dikkat ederek belli bir mesafe almış olursunuz. Kelimelerin nasıl yazılacağından emin olmak için Osmanlıca Lugatlara bakabilirsiniz.

Bu şekilde yazmak, not almak kelimelere aşina olmanızı sağlayacaktır. Hafızaya alınan yeni yeni kelimeler.

Bu makale 23 Ağustos 2016 itibarıyla güncellenmiştir.

Kategori: Nasıl Ekleyen: Tazammun Tarih: 2016-04-08