بسم الله الرحمن الرحيم

Osmanlıca öğrenmek. Devamlılık gerektiren, ihmale gelmeyen bir yolculuk. 

Osmanlıca

Bundan epeyce bir zaman önce, bir forum sitesinde bir resim görmüştüm. Üzerinde Osmanlıca yazıyordu. Okumaya çalıştım, o zaman okumayı bilmediğim halde biraz biraz okuyabiliyordum. Kur'an Harflerini biliyor olmak, Kur'an okuyabiliyor olmanız Osmanlıca öğreniminde size büyük bir avantaj sağlıyor. Osmanlıca Kur'an Harfleriyle yazılıyor. Buna ilâveten, Farsça'dan bir kaç harf ve Türkçe'ye mahsus bir harf bulunuyor ki onlar da birkaç harf ve öğrenmesi gayet kolay. Birkaç ders görmeniz halinde hemen önce kelime, sonra cümle ve metinleri okuyabilecek düzeye geliveriyorsunuz. Bu benim için de böyle oldu. Pek hesapta yokken kendimi Osmanlıca'nın içinde buldum. Okumayı yeni yeni öğrendiğim zamanlarda İnternet üzerinden Osmanlıca metin araması yapmıştım. Daha henüz kitap okumuyordum. O zamandan bu zamana Osmanlıca öğreniminde de hızlı bir artış gözlemliyoruz. Facebook üzerindeki sayfa ve gruplardan kısa metinler hazırlayıp paylaşıyorlar. Okuması kolay, kısa metinler paylaşılıyor daha çok. İnsanlara Osmanlıca dediğinizde akıllarına günümüz Türkçesine biraz yabancı bir konuşma dili gelebilir. Osmanlıca bir yazı dilidir. Esasen yazılan Türkçedir. Şu var ki lisan inkılabı sonrasında iyiden iyiye bazı kelimelerimizden uzak kalmış, adeta kelimelerimize yabancılaşmışızdır.

harfler

Osmanlı Türkçesi içerisinde Arapça ve Farsça kelimeler günümüze nazaran çok daha fazladır. Bunun dışında menşei Batı olan kelimeler pek azdır. Osmanlıca imlâ kaidelerini öğrendiğinizde Türkçe kelimeleri ve diğer unsurları okumayı öğrenmiş oluyorsunuz. Arapça kökenli kelimelerin kendi okunuş kaidelerini öğrenmelisiniz. Çünkü Osmanlıcada geçen Arapça kökenli kelimeler, aslî hâlleriyle yazılır.

Ders

Bütün bu eğitim sürecinde kararlı olmak gerekiyor. Hergün okumak, yeni kelimeler gördükçe anlamlarını araştırmak, not almak gerekiyor. Zorluğu elbette olacaktır ama bu zorlukları aşmak için uğraşıp, netice almak gerekiyor. Bu da işin zevkli tarafı oluyor.

Kategori: Genel Ekleyen: deruni Tarih: 2016-03-27